2013/05/20

Kur ir priekšvēlēšanu debates?

Vēlēšanas jau pēc dažām dienām, taču debates pat īsti vēl nav sākušās. Vai maz tādas būs? Māc bažas, ka būtiskākas diskusijas paliks vien reklāmas plakātu, bukletu un nebaudāmu vēlēšanu avīžu paskatā.
 
Iepriekšējo pašvaldības vēlēšanu laikā 2009.gadā es vadīju vietējo portālu un žurnālu "Jelgavnieki.lv". Lai gan toreiz mums pārmeta politiskās simpātijas pret Daiņa Liepiņa vadīto LPP/LC sarakstu, tomēr savās slejās ļoti daudz vietas atvēlējām politiķu diskusijām. Mēs devām vārdu visiem. Mēs apzināti uzbāzāmies kandidātiem ar jautājumiem, tai skaitā par izglītību, kultūru, sportu, sabiedrības integrāciju, komunālo saimniecību, atkritumu pārstrādi un daudziem citiem jautājumiem. 

Kā ir šobrīd? Nekādu mediju iniciatīvu diskusijas veicināšanā nejūtu. Vietējie mediji ir vairāk norūpējušies par to, lai tik kādam netiek uzmanības par daudz. Īsti latviska pieeja. 

Jaunā "Jelgavniekiem.lv" vadība bija vēl tiešāka, atsūtot atbildi, ka "Reģionu Alianses" preses relīzes izmantošot tikai tad, ja partija nolems reklamēties šajā portālā. Vismaz godīgi atzīst savu pērkamību...

Pietrūkst personības un patiesi atbildīgu cilvēku ne tikai politikā, bet arī medijos. Jā, ir daži izņēmumi Rīgā, bet Latvijā kopumā situācija ir bēdīga. Nekautrēšos teikt, ka uz šīm pašvaldību vēlēšanām, mediji sevi parāda kā provinciālus, bezatbildīgus, neuzņēmīgus un citkārt vienkārši slinkus. 

Taču ne jau tikai mediji ir kūtri. Kur tās daudzās nevalstiskās organizācijas? Kur uzņēmēju klubu rīkotas debates par uzņēmējdarbības vides attīstību? Kur pensionāru rīkotās debates par sociālajiem jautājumiem? Kur vides aizstāvji? Kur tikšanās ar skolotājiem, vecākiem, rajonu iedzīvotājiem? 

Ir reģionos arī tādas vietas, kur nav ne vietējo mediju, ne arī kāda NVO uz vietas darbojas. Bet ir par pašvaldības naudu uzcelts vai izremontēts saietu nams, un kāds tur nozīmēts par vietējas sabiedriskās dzīves organizētāju. Tad kāpēc tur netiek rīkotas diskusijas un debates ar kandidātiem? 

Ir paveicies lielajām pilsētām, jo tur debates pašu vietā sarīko LTV. Arī reģionālas TV pēc valsts pasūtījuma rīko priekšvēlēšanu diskusiju ciklu "Novadi izvēlas", tiesa klusāk un mazāk redzami. Bet ko citi un citur?

Šīs pašvaldību vēlēšanas ir biedējošas. Vēlēšanas taču ir tas vienīgais brīdis, kad iespējams atjaunot uzticības mandātu gan mērķiem un idejām, gan arī to realizētājiem. Šobrīd izskatās, ka, izmantojot vēlētāju neslēpto vienaldzību, pie varas esošie nodrošinās sev vieglu pārvēlēšanu, un košākie vieglu ievēlēšanu. Jā, tā būs uzvara pār konkurentiem, bet ne mandāta iegūšana un atjaunošana. Un gruzdēšana turpināsies...

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru